fbpx

Як батькам навчити дитину рахувати в межах 20

Часто трапляється так, що саме батькам доводиться роз’яснювати першачку основи математики. Щоб завдання усвідомлювалися, як розвага, а не тягар, слід почати пояснювати рахунок не так, як у школі. Крок за кроком демонструвати все на прикладах із життя. Якщо якийсь момент дитина не розуміє (не запам’ятовує), то поекспериментуйте і  поясніть на іншому прикладі. Ми виділили декілька простих, але дієвих методів для освоєння рахунку до 20.

Передусім згадайте рахунок в межах 10. Якщо в дитини добре виходить, це її мотивує. Зацікавлюємо прикладом:

– У тебе в телефоні є  7 додатків.  5 з них ти вже освоїв(-ла). Скільки ще залишилося не випробованих?

 – Два. 

– Правильно. Цю задачу можна записати так: “7 ‑ 5 = 2”. Цікаво, чи вийде в тебе самостійно розписати схожу задачу: “Ми приготували  10 шоколадних кексів. 3 вже з’їли. Скільки залишилося?”

 – Сім.

– А як записати?

– 10 ‑ 3 = 7

 – Молодець!

Задачі повинні бути простими й зрозумілими, з використанням предметів повсякденного життя; з питаннями, що починаються зі “скільки” та “на скільки”.

“У тебе 6 олівців, у твоєї подруги – 3. На скільки олівців у тебе більше?” (3)

“Тобі 7 років, Сашко на три роки старший за тебе. Скільки йому років?” (10)

“На тополі ростуть 2 груші й 4 банани. Скільки фруктів росте на тополі?” (0, оскільки фрукти не ростуть на тополі) 

Останній приклад – чудова перевірка на логічне мислення. Він створить позитивний момент, який завжди подобається дітям.

Рахунок по рисках

Використовуємо ті матеріали, що є вдома, наприклад, сірники або вушні палички.  Потім переходимо до рисочок на папері. Цей спосіб достатньо простий, майже як рахунок по пальцях.

Завдання озвучуємо таким чином: “Друже, нам треба до 6 додати 7. Спочатку намалюй 6 рисочок потім додай ще 7. Скільки всього рисок? Шість, сім, вісім… тринадцять. Отже, відповідь – 13”.

Щоб навчити дитину рахувати в межах 20 іншим способом, вам знадобляться 2 звичайні лінійки з поділками до 10 см і 20 см. На них можна легко відкладати пальцями необхідні кроки в різні боки й наочно спостерігати результат. Наприклад, запропонуйте дитині розв’язати приклад 8+4. Нехай вона знайде на лінійці першу цифру, а потім пальчиком йде покроково вправо (поясніть, що в разі додавання йдемо вперед). Зробити потрібно чотири кроки. Яка цифра вийшла? Правильно – 12. Таким же чином вчимо дитину  віднімати (пояснюємо, що йдемо пальчиком у зворотній бік).

Після того як малеча пальчиком порахувала на лінійці, необхідно повторити приклад усно. На вивчення й закріплення результатів може піти близько тижня. Важливо поступово зводити до мінімуму експерименти з лінійкою та збільшувати кількість  розрахунків “про себе”. 

На аркуші паперу (щоб дитина краще розуміла склад числа)

Пишемо й озвучуємо:

7 + 8 = 7 + 3 + 5 = 10 + 5 = 15

  ↙️↘️

   3 + 5

– Скільки потрібно додати до 7, щоб вийшло 10?

 – 3.

– Правильно. А вісім мінус 3?

– 5.

– 8 ми замінили на 3 + 5.

12  –  6 = 10 + 2 – 6 = 4 + 2 = 6

↙️ ↘️

10 + 2

– Дванадцять можна розписати, як 10 плюс 2. Від 10 віднімаємо 6. Що вийшло? 

– 4.

– Дописуємо 2… 

У мобільному додатку Erudito є багато інтерактивних тестів, за допомогою яких дитина краще зрозуміє десятки й одиниці та перевірить свої знання. А батьки легко навчать дитину рахувати в межах 20.

Спробуйте піти з дитиною до магазину, щоб купити щось одне (банан, вода, ручка, льодяник, морозиво) на виділену суму грошей. Перед цим домовтеся, що покупець – саме дитина, а ви лише спостерігаєте зі сторони. Малеча має обрати товар, а ви запитайте: чи вистачить грошей, щоб купити річ (чи потрібно більше / менше). Слід пояснити, що продавець повинен дати здачу, якщо сума сплачених коштів перевищує ціну (підрахувати можна за допомогою віднімання). Через деякий час один товар збільшити до 2, 3… 

Тож навчити дитину рахувати в межах 20 просто на прикладі повсякденних ситуацій. Лише потрібні бажання та підтримка батьків.

Форма відправлена успішно