fbpx

Голосні звуки й букви

Ви знаєте, як пояснити дитині голосні звуки й букви? Застосовуйте наші поради, щоб і в дошкільному віці, і в початкових класах ваша дитина  розуміла голосні й приголосні звуки. Прості пояснення допоможуть малечі засвоїти шкільну програму. Щоб ваші ігрові заняття були ефективними й без зайвих нервів, не поспішайте. Ось наші рекомендації:

🔻 Дитина має розуміти, чим відрізняються звук і буква.

Звуки ми чуємо й говоримо, букви – бачимо й пишемо. Поясніть це малечі за допомогою казки:

“У давні часи жили люди. Вони навчилися говорити й полюбляли розповідати один одному казки та співати пісні. Але все, що вони розповідали, не могли запам’ятати надовго, тому що не вміли писати. Казки й пісні були такими цікавими, що люди навіть придумали спеціальні значки – букви – і записували їх. Букви позначали звуки, які вимовляли люди, розповідаючи казку. Тож у книжках живуть тепер ці значки, але вони завжди мовчать, поки ти не захочеш їх прочитати вголос. І як тільки ти захочеш прочитати букву, одразу з’явиться звук. Звук і буква – найближчі друзі. Вони не можуть жити один без одного. Буква без звуку мовчить, а звук без букви зразу ж зникає”.

🔻 Вивчаємо голосні.

Вони значно простіші за артикуляцією й легше сприймаються. Тобто їх можна кричати та співати.

Звук [м] теж гарно звучить у пісні, але є різниця: при вимові голосних звук виходить  з рота вільно,наче струмінь, без перешкод,а  язик спокійно лежить у роті. При вимові приголосних доводиться робити майже акробатичні елементи.

🔻 Під час вивчення голосних звуків і букв обов’язково поясніть, що звуків 6, та на письмі вони утворюються 10 буквами. 

🔻 Відтворюємо звуки за допомогою букв різними способами.

Тут фантазуємо на повну: малюємо, ліпимо, клеїмо або викладаємо з макаронів чи квасолі. 

🔻 Використовуємо дзеркало.

Зверніть увагу дитини на вигляд рота під час вимови голосних, а також на язик і зуби.

Згадайте разом із дитиною слова, які починаються на “звуки, що співають”. Шукайте їх не тільки в усній мові, але і в книгах, навулиці, вдома.

– Дивись, ця гілочка схожа на якусь букву… Так, це У. 

Знайшли букву, промовили звук.

🔻 Використовуємо загадки.

У цій літері немає кута,
Покотитися б могла.
Ну така вона округла,
Що майже має форму круга.(О)
Щоб О не покотилася,
ЇЇ до стовпчика приб'ю.
Ой, дивись, що утворилося:
З’явилась буква… (Ю; запитайте в дитини, це звук чи буква?) 
Лікар уміє дуже просто
Наше горло лікувати 
Він завжди при цьому просить 
Одну букву називати. 
(А)
Буква ця нагадує вушки
У зайченяти-стрибунця. 
І в равлика теж ріжки
На ту букву схожі трішки. (Літера У)
Яблучко росте на гілці,
Його люблять усі дітки. 
Яблучко люблю і я.
З ним я вивчу букву... (Я; це звук чи буква?)

🔻 На допомогу батькам приходять сучасні технології.

Різноманітні додатки для розвитку, які можна завантажити на свій ґаджет. Наприклад, у мобільному додатку Erudito є уроки й завдання від професійних педагогів. А складні теми, як от про голосні звуки, пояснюються у форматі мальованого відеокоміксу.  

Асоціація алфавіту з будинком допомагає краще сприймати всі букви. Потім дитина проходить тести, щоб перевірити себе. Барвисті навчальні відео з поясненнями перетворюють нудне навчання на захоплюючу гру.

🔻Наголошуємо на важливих моментах.

            🔽 В українській мові є одна голосна буква, яка завжди позначає 2 звуки. Це «ї». Позначають її [йi].  Як приклад, напишіть та проговоріть слово “їжак”.

            🔽 Букви я, ю, є можуть позначати один голосний звук або два звуки – голосний і приголосний. Я позначає [а] або [йа]. Ю позначає [у] або  [йу]. Є позначає  [е] або [йе].

Наприклад, у слові дятел літера я позначає 1 звук. А от у слові м’ята літера я позначає 2 звуки.

Одним дітям різниця між буквами і звуками стає зрозуміла після першого пояснення, а іншим – ні. Впевнені, що за допомогою порад статті мами й татусі швидко зрозуміють цю тему самі, виявлять свої педагогічні здібності та легко зможуть пояснити дитині, для чого ж розрізняти звуки й букви та як це робити.

Форма відправлена успішно